Jakie procesy składają się na łańcuch dostaw
Moment początkowy łańcucha dostaw następuje na bardzo wczesnym etapie produkcji, najczęściej uznaje się za niego już samo pozyskanie surowców. Później kluczowe znaczenie mają procesy produkcji i dystrybucji, na którą składają się różne kwestie związane z obrotem wytworzonych dóbr. Fundamentalne znaczenie ma wszystko związane z transportem, ponieważ to w głównej mierze od niego zależy sprawność przebiegu całego procesu. Trzy podstawowe procesy, jakie składają się na łańcuch dostaw, to zaopatrzenie, produkcja i dystrybucja. Zarówno dostawca, jak i odbiorca, muszą mieć dopracowane wszystkie te obszary, by całość odbyła się w sposób sprawny, bez żadnych opóźnień.
Czynniki zagrażające sprawnemu przebiegowi łańcuchów dostaw
Współczesna gospodarka przepełniona jest warunkami niepewności. O niepowodzeniu łańcuchów dostaw mogą jednak także decydować czynniki znajdujące się poza sferą kontroli konkretnych wykonawców. Do takich czynników zaliczamy niestabilną sytuację w gospodarce międzynarodowej. O tym, jakie może mieć skutki dla przebiegu procesów logistycznych, najlepiej przekonaliśmy się w czasie pandemii. Nagłe zamrożenie gospodarki przyczyniło się do prawdziwej zapaści łańcuchów dostaw. Przedsiębiorstwa miały na to bardzo ograniczony wpływ.
Jednak nie jest tak, że nic nie zależy od realizatorów. Wręcz przeciwnie, to na ich barkach spoczywa większość odpowiedzialności. W związku z tym zorganizowanie sprawnego łańcucha dostaw wymaga dużego przygotowania. Głównym czynnikiem, obok zawirowań w sytuacji makroekonomicznej, powodującym niepowodzenie procesów logistycznych jest ludzka niekompetencja, nieumiejętność sprawnej organizacji. W logistyce profesjonalne podejście jest szczególnie istotne, ponieważ zaniedbania w jakiejkolwiek sferze mogą mieć katastrofalne skutki.
Co cechuje dobrze zorganizowany łańcuch dostaw?
Łańcuch dostaw to bardzo skomplikowany proces. Jego sprawny przebieg zależy od wielu czynników. W związku z tym jego zorganizowanie wymaga odpowiedniego przygotowania. Bardzo często tylko doświadczony logistyk jest w stanie zorganizować wszystko tak, by całość przebiegła bez zarzutu.
O powodzeniu danego łańcucha dostaw decydują głównie kwestie organizacyjne. Jeśli w organizacjach panuje chaos, prawdopodobieństwo przeprowadzenia sprawnych procesów logistycznych jest bardzo niskie, o ile nie zerowe. W związku z tym podmioty, którym zależy na sprawnych łańcuchach dostaw powinny zadbać o to, aby ich sieci i centra logistyczne były na możliwie jak najwyższym poziomie.
Współcześnie wiele zależy od ludzi, którzy wszystko organizują. Dlatego warto zadbać o to, by zadania związane z organizacją łańcuchów dostaw powierzone były w ręce prawdziwych specjalistów, którzy nie wykazują problemów z analitycznym myśleniem i decyzyjnością.
Wiele wskazuje na to, że w przyszłości głównym czynnikiem gwarantującym sprawność łańcuchów dostaw będzie ich automatyzacja. Eksperci są zgodni, że automatyka w logistyce przenosi ten obszar działalności gospodarczej na zupełnie nowy poziom. Dzięki zdobyczom nowoczesnej technologii procesy logistyczne mogą się odbywać szybciej niż kiedykolwiek i to bez bezpośredniego udziału człowieka.
Sprawny przebieg łańcucha dostaw daje gwarancję zadowolenia wszystkich stron transakcji. We współczesnej gospodarce współpraca pomiędzy różnymi podmiotami biznesowymi jest ważniejsza niż kiedykolwiek. W związku z tym warto dbać o to, by łańcuch dostaw, łączący ze sobą różne firmy, przygotowany w każdym najmniejszym detalu.