Zastosowanie technologii IT w logistyce

Zastosowanie technologii IT w logistyce

Ważną cechą współczesnej gospodarki jest to, że mamy do czynienia z coraz częstszym użyciem rozwiązań opartych na technologiach IT. Coraz częściej zdarza się tak, że technologia okazuje się być doskonalsza niż człowiek. Logistyka nie stanowi tutaj wyjątku. Czy to oznacza, że logistycy mogą zacząć się obawiać o swoje miejsca pracy?

IT w logistyce - do czego się używa?

Zastosowanie IT w logistyce staje się coraz częstszą praktyką. Ich użycie może przybierać różne formy. Automatyka w logistyce to rozwiązanie z wielu coraz chętniej wybierane, przez co próbuje się je wprowadzać w różnych obszarach procesów logistycznych. Gdzie można jej użyć?

Najczęściej stosuje się je do usprawniania łańcuchów dostaw. Supply Chain Management, czyli zarządzanie przepływem towarów i usług, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym może obecnie odbywać się szybciej niż kiedykolwiek. Zautomatyzowanie tego procesu pozwala nie tylko na oszczędność czasu, ale także zmniejszenie kosztów i wzrost efektywności. Rozwiązanie to okazuje się szczególnie skutecznie w metodzie dostawy typu Just-In-Time, w której wszystko musi być przewidziane co do sekundy.

Zastosowanie technologii IT w logistyce to rozwiązanie dające firmie wiele wymiernych korzyści. Wśród najważniejszych należy wymienić produktywność i wydajność. Zautomatyzowane działanie logistyczne odbywają się dużo sprawniej niż miało to miejsce w przypadku używania standardowych metod. Dzięki temu wprowadzanie automatycznych rozwiązań do logistyki pozwala wypracować przewagę konkurencyjną nad innymi podmiotami, a zatem zwiększyć zyski. Automatyczne i półautomatyczne systemy skutecznie zmniejszają też koszty.

Główne obszary, w których można stosować automatyczne rozwiązania to proces pakowania (i wszystkie jego elementy, do których zaliczają się między innymi etykietowanie i sortowanie) oraz logistyka magazynowa. Eliminacja pracy człowieka na rzecz automatycznych systemów znacząco usprawnia funkcjonowanie magazynów.  

Czy zawód logistyka odchodzi do przeszłości?

Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie postawione we wstępie nie musi być pesymistyczna dla osób wykonujących zawód logistyka. Rzeczywistość nigdy nie jest bowiem czarno-biała. Dlatego nawet jeśli większość zadań tradycyjnie wykonywanych przez logistyków przejmą automatyczne systemy, nadal będą potrzebni wykwalifikowani ludzie, którzy będą w stanie dobrać odpowiednie rozwiązania technologiczne do potrzeb danej firmy. Procesy logistyczne nadal znajdują się na wysokim stopniu złożoności, w związku z czym ludzkie doświadczenie w ich organizowaniu i koordynowaniu nadal pozostaje na wagę złota.

Poszerzające się możliwości zastosowania nowoczesnych technologii w logistyce przekładają się na wzrost zapotrzebowania na porady osób, które potrafią dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie. Wiele wskazuje na to, że firmy chcące utrzymać się na rynku będą w przyszłości musiały wdrażać rozwiązania automatyczne. Dlatego warto skorzystać z usług firm, które specjalizują się we wdrażaniu tego typu rozwiązań. Usługi doradztwa logistycznego coraz częściej zawierają w swojej ofercie wprowadzanie tego typu rozwiązań. Dzięki temu decydujące się na to firmy mają szansę na nadążenie za niezwykle szybkim tempem zmian.

W związku z tym mimo że wiele procesów logistycznych zostanie zautomatyzowanych, nie zmniejszy to zapotrzebowania na specjalistów z tej dziedziny. Logistyka nadal pozostaje niezwykle ważnym obszarem globalnej gospodarki, przez co nie możemy oddać maszynom całej odpowiedzialności za nią. Dlatego wprowadzanie wszelkiego rodzaju automatycznych rozwiązań w którymkolwiek obszarze funkcjonowania firmy warto konsultować ze specjalistami z zakresu ich wdrażania. Inwestycja w profesjonalne poradnictwo z pewnością się zwróci. Trzy główne wartości, jakie na tym zyskujemy, to szybkość, jakość i wydajność. We współczesnej gospodarce są one na wagę złota.

Czytaj kolejne